Co decyduje o tym, że obiekt uznawany jest nowoczesny? Ponadczasowa, uniwersalna forma, zaawansowana i zrównoważona produkcja czy (co coraz ważniejsze) partycypacja w gospodarce obiegu zamkniętego doskonale manifestują się w przedmiotach, do niedawna uważanych za przestarzałe. Kolekcja 195x udowadnia, że modne dziś pojęcia „smart” czy „conscious” są znane i implementowane od dziesięcioleci. Kierujemy się przekonaniem, że to nie metryka, a styl i funkcja obiektów decydują o ich nowoczesności, a trend na polski design vintage pokazujemy po raz pierwszy w sposób zaprzeczający jego dotychczasowemu pozycjonowaniu: współcześnie i bez kompleksów. Tak, jak na to zasługuje.

195x to pierwsza polska marka recommerce, działająca na styku mecenatu i dystrybucji. Powstała w odpowiedzi na transformację pojęć i wartości (estetycznych, funkcjonalnych, emocjonalnych i materialnych), związanych z polskim designem XX wieku.

Kolekcja 195x eksponuje ponadczasowość zagadnień takich jak ergonomia, zrównoważony proces produkcji czy odwaga twórcza, zestawiając je z aktualnymi trendami (obiekt smart, produkcja zero waste) i potrzebami współczesnych odbiorców. Marka oparta jest o model recommerce (wprowadzający przedmioty do drugiego obiegu), który wyrasta na zrównoważone i ekologiczne źródło pozyskiwania wartościowych obiektów, a jednocześnie – modny i lukratywny biznes. Oprócz przedmiotów vintage, 195x prezentuje również współczesne reedycje projektów z II połowy XX wieku, zestawiając drugie życie obiektów z recyklingiem ponadczasowych idei.

  PROJEKTANCI:
  Eryka Trzewik-Drost, Romuald Ferens, Zofia Galińska, Zbigniew Horbowy, Czesław Knothe, Tomasz Andrzej Rudkiewicz, Adam Sadulski, Henryk Sztaba i inni

  Obiekty prezentowane na wystawie zostały pozyskane dzięki uprzejmości marek Mamsam, Politura, TAR, Vzór oraz Sprzedawców Patyna.pl: DAV Boutique (Andrzej Mańczyk), Entuzjasta Dizajnu, HOGOFOGO Redesign, Lata 60-te, M4A Meblowe 4 Alternatywy, Pikasy Sklep, Powabrzeczy, Restauracja Lamp

  TWÓRCY:
  Kurator: Emilia Obrzut
  Wsparcie merytoryczne: Anna Diduch
  Architektura wystawy: ONTO (Kaja Nosal, Anna Wręga)
  Produkcja: Kamila Woynicz
  Logistyka: Karolina Urawska
  Fotografie: Max Zieliński, Eliza Dunajska, Katarzyna Janczewska

  Projekt powstał na zamówienie Arena Design.
  Dyrektor artystyczna AD: Maria Jeglińska

  ORGANIZATOR:

  PARTNER:

  KONTAKT DLA MEDIÓW:
  Karolina Sondej / ARENA DESIGN
  Majka Duczyńska
  / Szustow. Kultura i Komunikacja

  DOWNLOAD ENGLISH INFO →